אפוסטיל

בעקבות אמנת האג שחוקקה בתאריך ה5 באוקטובר 1961, נקבע כי יש צורך לפתור את הבעיה בהכרה של מסמכים במדינות שונות. בעקבות כך הוחלט כי כל המדינות אשר חתומות על אמנת האג יקבלו מסמכים זרים במידה ויש עליהם חותמת אפוסטיל. עבור אותם גופים יש להתייחס אל המסמכים כאילו הם נערכו במדינה שאליה הם הוגשו על כל המשתמע מכך. החשיבות של האפוסטיל היא קריטית למנוע מצב של זיוף מסמכים או הגשת מסמכים כוזבים.

Apostille Services For Documents – Black Chalkboard with Hand Drawn Text and Stationery. Top View. 3d Rendering. Toned Illustration.

מהם השימושים השכיחים ביותר לאפוסטיל?

ישנם לא מעט שימושים שכיחים לחותמת של אפוסטיל, בוודאי בשנים האחרונות כאשר המודעות לחשיבות של חותמת זאת הפכה להיות קריטית.

בעת הגשת מסמך ממלכתי אשר עבר תרגום על ידי נוטריון ישנו צורך באפוסטיל. ברוב המקרים מדובר בתעודות לידה או בתעודת נישואין אשר נדרשות על מנת לאפשר אזרחות נוספת או אזרחות חדשה לאנשים מסוימים. בין אם המסמכים מוגשים לממשלה בישראל או שמא מדובר במסמכים אשר מוגשים לממשלה זרה נדרש אישור אפוסטיל.

סיבה נוספת שבגינה תזקקו לקבל אישור של אפוסטיל זה על אישור נוטריוני. במידה ויש לכם מסמך נוטריוני שעבר תרגום או אימות חתימה נוטריוני ישנו צורך באפוסטיל. האימות הנ"ל נועד על מנת לאשר את חתימתו ואת חותמתו של הנוטריון, כך יהיה ניתן למנוע מצב של זיופים או של חתימת נוטריון שאיננו פעיל כבר תקופה מסוימת.

סיבה שלישית ואחרונה שתגרום לכך שתצטרכו אישור אפוסטיל הוא אימות של מסמך של משרד ממשלתי. בין האישורים הנפוצים ביותר תוכלו למצוא תעודות בגרות, תעודות הערכה ממוסד ממשלתי מסוים או כך מסמך שהגיע ממשרד בממשלה.

כיצד ניתן לזהות חותמת אפוסטיל?

חותמת אפוסטיל איננה קשה לזיהוי, וברוב המקרים תוכלו לזהות אותה בקלות ובמהירות. החותמת היא מדבקה עם נוסח קבוע לכל המדינות החתומות על אמנת האג, בנוסח תוכלו למצוא את שם המדינה שהנפיקה את המדבקה. בנוסף תוכלו למצוא את כל הפרטים המזהים של הנוטריון שחתם ואישר את המסמך במסגרת תפקידו. כך יהיה ניתן בקלות לדעת איזה נוטריון אישר את המסמך ונתן לו תוקף סמכותי.

מהם המסמכים שבהם צריך אישור אפוסטיל?

קיימים לא מעט מסמכים המחייבים אתכם לבצע אישור אפוסטיל, ולכן החלטנו להביא עבורכם את המסמכים השכיחים ביותר על מנת שתהיו מודעים לצורך זה. כמובן שבכל שלב תוכלו להתייעץ איתנו על מנת לקבל תשובה חד משמעית הקשורה בדיוק למסמך שברשותכם.

מסמכים נוטריונים חייבים להיות מאושרים עם חותמת אפוסטיל, החותמת יכולה להינתן בכל בית משפט שבו יש שירות אפוסטיל. במידה והמסמך מיועד למדינה שאיננה חתומה על האמנת האג, ישנו אישור אחר שצריך להיות מצורף למסמך על ידי משרד החוץ הישראלי.

צווי ירושה שניתנים על ידי רשם הירושות חייבת להיות חותמת אפוסטיל. מדובר במסמכים רשמיים שחייבים לעבור אימות מקיף בכל הקשור אל תוכנם. בסופו של יום מסמכי ירושה יכולים להביא איתם לא מעט דברים משמעותיים לחייהם של אנשים רבים.

תעודות שונות שצריכות להיות מוגשות ממדינה אחת למדינה אחרת חייבות לעבור אישור אפוסטיל. הסיבה לכך היא שהמדינה שמקבלת את המסמך המתורגם חייבת להיות בטוחה כי המסמך אכן תואם למסמך המקורי ולא בוצע אף שינוי או סילוף של הנתונים. בין התעודות השכיחות ביותר תוכלו למצוא: תעודות לידה, תעודות נישואין, תעודות יושר, תעודות הסמכה לרופאים ועוד מגוון רחב של תעודות.

אם לא די בכך, גם מסמכים צבאיים חייבים להיות חתומים על ידי קצין העיר שמאשר את תוכנם ואת אמינותו.

לקריאה נוספת על אפוסטיל בויקיפדיה: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%9C